Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /nfs/c10/h08/mnt/175528/domains/nida.web.tr/html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Meçhul Asker | Nida

Savaş zamanında şehit olan bir askerimizin başını keserek, savaş sonunda Avustralya askeri tarafından halkına sırf hava atmak için hatıra olarak götürmesi gerçeğini dinlerken o ruh halim; sözcüklerin boğazımda düğüm düğüm olmasıyla yutkunamamaktı…

Kahraman şehidimizin bedeni Anafartalar Arıburnu bölgesinde bulunmaktadır. Avustralya askerinin yıllar sonra pişman olup çocuklarına ölmeden önce teslim edilmesini vasiyet etmiş olduğu kayıtlara geçmiştir. Ölümünden hemen sonra çocukları kahraman askerimiz, Şehidimizin kesik başını Avustralya Büyük Elçiliğimize teslim etmişlerdir. Şu anki yeri Çanakkale şehitliği abidesinin eski temsili şehitliğinin ön tarafında 18 Mart 2003 tarihinde dini ve resmi törenle şehit kabrine gömülmüştür.

İçinin güzelliği bambaşkadır buna ne şüphe ama aklımda kalan ve hiç anlamlandıramadığım, yakıştıramadığım şehitlerimizin konumu resimlerde göreceksiniz ki hep dilimde elime çapa alıp yeşillendiresim geldi, o şehitliği.. Oysaki Anzaklar’ın her sene düzenli ziyaret ettikleri dedelerinin anıtlarının bakımı için para karşılığında çalıştırdıkları bizim köylülerimiz olması, ne tuhaf değilmi?

Yine, yeni, yeniden ve her daim Ne Mutlu Türk’üm Diyene!

Şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun… Umarım günü geldiğinde Çanakkale’yi görmeyenlerin de o kutsal topraklarda dualar eşliğinde o duyguları yaşamasını, görmesini tüm içtenliğimle diliyorum.

Dua eşliğinde gezerken ölümsüzleştirdiğim o anlardan bir kaçı…

     

 

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir