Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /nfs/c10/h08/mnt/175528/domains/nida.web.tr/html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Türk Edebiyatının C Vitamini… | Nida

.. 1990 yılından günümüze nesillerce eserlerinin yaşatılmasında ve muhafaza edilmesinde, yaşama sevinci değil, yaşatma sevinci‘mizdir… Türk Edebiyatının C vitami, CEMAL SÜREYA…

C.Süreya ile 1988’de yapılan bir röportajdan:

..

Şiiri günlük hayatınızın içine soktunuz ve birlikte yaşadınız.

C.Süreya: birlikte yaşadım. yine de böyledir. hatta bütün bir edebiyatla. batı edebiyatını biraz izledim. biraz diyorsam, çağdaşlarıma göre biraz daha iyi şanslarım oldu. ne bileyim, işsiz kaldım, yani boşluklarımın yarısını değerlendirsem zaten bu durumu alabilirdim.

-Boşluklarınızı şiirle mi doldurdunuz?

C.Süreya: sadece şiirle değil, zaten şiir ne yaratır? başka her şey. sadece şiir yazarak ve şiir okuyarak şair olunmaz. şiir hayatın köpüğüdür. çağın, hayatın, bütün bilgilerin. bazı şeylerden nasibiniz yoksa, mai ve siyah‘ta bir şair vardır (ahmet cemil’in arkadaşı), onun gibi olursanız… onunki gibi şiir yazılmaz. şiir için hayat deneyimi gerek, düşünce, iletişim gerek, her şeye uzanmak gerek.

-Şair olmak o kadar kolay değil diyorsunuz.

C.süreya: “kolay değil. onun için az şair çıkar.” demiştir üstad…

 

Sohbete katılın

1 yorum

  1. şiir okumak ayrı bir yetenek. hatta yazmakta – ben eskiden beri ne yazmayı ne okumayı beceremem. bana göre bu işler direk Allah vergisi.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir