Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /nfs/c10/h08/mnt/175528/domains/nida.web.tr/html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
İÇ ANADOLU'NUN NİLÜFER BAHÇESİ HILLA GÖLÜ | Nida

İÇ ANADOLU’NUN NİLÜFER BAHÇESİ, HILLA GÖLÜ…

Aile ziyaretimiz ve anılarımıza dair…

Daha önce merak etmiş olduğum yer; Hılla Gölü, aile ziyaretimizi maalesef  kısa zaman dilimine sıkıştırmaya çalıştığımız için bir türlü gidebilmek için fırsatımız olamamıştı.

Canım ailem ve eşim ile birlikte memleketimde hem de çok yakın bir mesafede olan bu güzel yeri; babamın çocukluk anılarını dinleyerek ve de çayımızı yudumlar iken nihayetlendirdik. 🙂

 

YAŞAM…  HAYATI PAYLAŞTIKÇA NEFES ALDIĞINIZ O YERLERDE…

Fotoğraflarla Hılla Gölü… ♥

SAMSUNG CAMERA PICTURES
SAMSUNG CAMERA PICTURES Samsung NX 3000

 

SAMSUNG CAMERA PICTURES-NX3000

 

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 


Tarihçesi

 

“Yaz-kış 30 derece su sıcaklığı olduğu için üzerinde nilüferlerin eksik olmadığı, içinde binbir çeşit kayabalıklarının olduğu Hılla Gölü; Kırşehir’in merkez Çukurçayır Mahallesinde bulunuyor. Gölün bir başka önemi de, Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna bir yerde ev sahipliği yapmış olmasıdır. Moğol saldırıları sonrasında dağılan Anadolu birliğinin yeniden kurulması için yapılan çalışmalar sırasında ülkenin önde gelenleri biraraya gelirler ve Ahi Evren’ın ev sahipliğinde Konya’dan Şeyh Sadrettin Konevi, Kırşehir’li Aşıkpaşa’nın babası aynı zamanda Konya emiri Muhlis Paşa, Hüsamettin Kaşi, Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu Şeyh Edebali, Şeyh Affan, Hacı Bektaş-ı Veli ve Kaya Şeyhi Seyit Salih’in Kırşehir merkezindeki Hılla Gölü kenarında 1250 yılının mart ayında anadolunun geleceğini görüşmek üzere toplanırlar.

Tarihte Akuova Saravena (Su Şehri) olarak bilinen Kırşehir’in çok sayıdaki su kaynağından biri olan Hılla Gölü bir ara yanlış sulama, kuraklık ve deprem gibi birden çok nedene bağlı olarak kurumuştur. Ancak daha sonra yapılan çalışmalar ile göl tekrar eski haline döndürülmüştür. 5-6 dönüm gibi küçük bir alana sahip gölün kaynağı ise, yer altı suyu olan ve şehrin kuzeybatısında yer alan say mevkii olarak tahmin edilmektedir. Hatta Meytaş üzerindeki bir mağradaki suya atılan samanların hem Hılla Gölü’nden, hem de Selafur mevkiinde bulunan bir obruktan çıktığı söylenmektedir.”


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir